II Turniej Szachowy o Puchar Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu p. Marka Michalaka P20+10

Dodano 4.10.2020

W dniach 19-20 września w gościnnym Ośrodku Banderoza w Głuchołazach odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu p. Marka Michalaka. W turnieju udział wzięło 37 miłośników królewskiej gry. Organizatorem turnieju było Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wspólnie z właścicielem Kompleksu Turystycznego „Sudety” Ośrodek Banderoza p. Jackiem Laskowskim. Przy organizacji turnieju pomagał także trener szachowy p. Jarosław Dąbrowski. Turniej swym patronatem objął p. Marek Michalak - Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem gry 2 x 20 minut + 10 sekund za każde wykonane posunięcie. Szachiści zostali podzieleni na trzy grupy: grupa dzieci do lat 10, grupa łączona dzieci do lat 12 i 14, oraz grupa OPEN. Turniej sędziował sędzia klasy międzynarodowej p. Jacek Matlak.

W grupie dzieci do 10 lat zwyciężył bezkonkurencyjny Witold Lechowski z Wrocławia który zdobył komplet 10,0 punktów. Na 2 miejscu turniej ukończyła Maja Pytlik z klubu LKS Zarzewie Prudnik, która zdobyła 7,0 pkt. Trzecie miejsce także z 7,0 pkt. zajął Jakub Nowacki reprezentujący UKS Gekon Nysa. Najlepszym zawodnikiem z Gminy Głuchołazy w tej kategorii wiekowej okazał się Luca Janocha z Bodzanowa. Lucas zdobywając 4,0 pkt. zajął 8 miejsce w turnieju.

W grupie dzieci do lat 12 zdobywając 8,0 pkt. zwyciężył Wiktor Galla z UKS Gekon Nysa. Drugie miejsce zdobywając 6,5 pkt. zajęła Marta Opałka także z klubu UKS Gekon Nysa. Na trzecim miejscu turniej ukończył Mykola Haidenko z ŠK Jeseník, który zdobył 5,0 pkt.

W grupie dzieci do lat 14 z 8,5 pkt. zwyciężył Dominik Czak z UKS Gekon Nysa. Drugie miejsce zajął Piotr Frąc MUKS MDK ŚRÓDMIEŚCIE Wrocław, który zdobył 7,0 pkt. Na trzecim miejscu turniej ukończył zdobywając 1,0 pkt. Daniel Vanicek z ŠK Jeseník .

W najbardziej prestiżowej grupie Open zwyciężył po dogrywce, zdobywając 8,5 pkt. Krzysztof Banasik z klubu LKS Zarzewie Prudnik. Drugie miejsce zajął Konrad Szcześniak z UKS Gekon Nysa, który zdobył także 8,5 pkt. Na trzecim miejscu z 6,0 pkt. uplasował się Paweł Frąc z MUKS MDK ŚRÓDMIEŚCIE Wrocław. Bogdan Kołodziej z Głuchołaz z 5,0 pkt. zajmując 6 miejsce, został najlepszym zawodnikiem z Gminy Głuchołazy. Zawodnik klubu KSz POLONIA Wrocław Michał Chmielarz, reprezentujący także Szachistów Gór Opawskich z 5,0 pkt. po bardzo dobrej grze, zajął wysokie 5 miejsce. Najlepszą zawodniczką w kategorii Open została Gabriela Morongova z ŠK Jeseník, która zdobyła 1,0 pkt. Warto w tym miejscu dodać że w Gminie Głuchołazy mamy kolejnego zawodnika z kategorią szachową. IV kat. szachową wywalczył przy szachownicy utalentowany Patryk Kondzioła z Głuchołaz.

Organizacja turnieju stała na bardzo wysokim poziomie. Szachistom nie brakowało niczego. Gospodarz i właściciel Ośrodka Banderoza p. Jacek Laskowski zadbał o to by goście wyjechali z turnieju bardzo zadowoleni. Sala gry była komfortowa i przestronna, posiłki bardzo dobre. Nie zabrakło także kawiarenki. Można było poćwiczyć na świeżym powietrzu, pograć w kosza lub podglądać i dokarmiać zwierzątka w mini zoo. O piękne puchary, medale oraz nagrody zadbał Dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach p. Jan Ćwiek. Sprzęt szachowy udostępnił Pavel Koritak z ŠK Jeseník.

Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju!

Wielkie brawa dla organizatorów oraz podziękowania dla sędziego p. Jacka Matlaka i szachistów z klubu ŠK Jeseník.

Organizatorzy zrobią wszystko co w ich mocy by Turniej w ciągu najbliższych lat stał się najbardziej przyjaznym i atrakcyjnym turniejem szachowym dla najmłodszych miłośników królewskiej gry nie tylko w naszym pięknym regionie Gór Opawskich.

Trzymajcie za nas kciuki

Spotykamy się w gościnnej Banderozie za rok, na III już Turnieju Szachowym o Puchar Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu p. Marka Michalaka!